Technologie optaglio

Využíváme nejpokročilejší dostupné technologie, abychom ochránili dokumenty svých zákazníků proti padělání.

Hologram je vyspělá forma obrazu, která umožňuje zachytit trojrozměrnou strukturu zobrazovaného předmětu. Hologramy jsou založeny na ohybu světelných paprsků a na interferenci. Svazek monochromatického koherentního světla odražený od předmětu se skládá s pomocným svazkem stejných vlastností v rovině fotografické desky. Snímek (hologram) působí jako ohybová mřížka a pozorovatel v propuštěném nebo odraženém světle vidí trojrozměrný obraz původního předmětu.

Z hlediska ochrany proti padělatelům je podstatné, že okopírování hologramu je nesrovnatelně náročnější než okopírování dvourozuměrného obrazu. Některé hologramy dokonce nemohou být okopírovány ani napodobeny vůbec. Pokud je takový hologram umístěn na chráněný předmět a uživatelé jsou poučeni, jak jej rozpoznat (nejčastěji podle nějaké výrazné optické iluze), představuje to nepřekonatelnou bariéru proti padělání. Uživatelé navíc nepotřebují žádné speciální zařízení ani vybavení, kontrolu.

To ovšem neplatí zdaleka o všech hologramech. Hologramy jsou vytvářeny již od 70. let a fyzikální princip je znám dokonce mnohem déle.  Během té doby prošla technologie rychlým vývojem, takže hologramy prvních generací již poskytují jen velmi omezenou ochranu – útočník s dobrým vybavením je schopen je napodobit.

Společnost Optaglio vytváří hologramy metodou elektronové litografie, což je nejpokročilejší existující technologie. Dosáhli jsme unikátní přesnosti zobrazení. Dokážeme pracovat s rozlišením 2 560 000 DPI, takže např. celá detailní mapa Měsíce může být vměstnána na plochu jednoho čtverečního centimetru. Z hlediska ochrany proti padělání je podstatné, že obraz je vytvářen s využitím speciálních algoritmů, které nemohou být zpětně odvozeny.

Ještě nikdy nikomu se nepodařilo zfalšovat dokument chráněný naším hologramem. 

Vyvinuli jsme také speciální obrazové efekty, z nichž některé jsou patentovány a které zatím nedokáže nikdo napodobit. Investovali jsme obrovské úsilí i do metod, jak bezpečnostní hologramy začlenit do různých produktů, spojit s různými materiály a vyrobit velmi úsporným způsobem. Výsledkem je řada patentů a bezkonkurenční možnosti.

Ve firmě Optaglio je rovněž instalováno kompletní zařízení pro bezpečnostní tisk  a pro tisk grafického podkladu (flexotisk), můžeme tedy nejen vyrobit hologramy, ale převzít komplexní odpovědnost za výrobu bezpečného papírového dokumentu. 

ZPĚT DO SEKCE TECHNOLOGIE